Στον τελικό του LEN Trophy ο Ολυμπιακός, «βούλιαξε» την Πάντοβα

Ανταγωνιστικές για ένα ημίχρονο έμειναν οι Ιταλίδες, με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει την απόδοση του στην τρίτη περίοδο και να καθαρίζει πρόωρα το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε συντηριτικά, με το σκορ του πρώτου οκταλέπτου να είναι 2-1 υπέρ της Πάντοβα και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2, 18» πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακόςπέτυχε 6 γκολ στο 3 οκτάλεπτο, ξέφυγε με 8-3 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος, με το τελικό σκορ να είναι 4-10 και τις «ερυθρόλευκες» να περνούν πανηγυρικά στον τελικό του LEN Trophy.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ματαρό – Ντουναϊτσβάρος (13/4, 18:00), στον έτερο ημιτελικό.

Ο τελικός για τη τρίτη θέση θα γίνει στις 14/4 στις 11:30, ενώ ο μεγάλος τελικός θα ξεκινήσει στις 14:00.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Πάντοβα): 2-1, 0-1, 1-6, 1-2

ΠΑΝΤΟΒΑ (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπαρτζόν 1, Σαβιόλι, Γκοτάρντο, Κεϊρόλο, Κασόν, Μίλο, Ντάριο, Σόχι 1, Μετζιάτο, Νέντσα, Τίλμαν 2, Τζιάκον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη, Μαργ. Πλευρίτου, Έμολο 3, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου